Rate this post

Tifozët janë mësuar të shohin Lionel Messin në fanellën me numrin 10, qoftë në nivel klubi apo kombëtar.

Numri 10 është gjithashtu një numër i zakonshëm i fanellës për drejtuesit e ekipit, të cilët dinë të shënojnë gola dhe të krijojnë asistime dhe të frymëzojnë shokët e skuadrës për të luajtur futboll. Megjithatë, në klubin e Paris Saint-Germain, Lionel Messi kishte veshur fanellën me numrin 30, numër ky i rezervuar vetëm për zëvendësuesit.

Le të bashkohemi me Sporting News Vietnam për të zbuluar historinë pas:

Pse Messi vesh fanellën me numrin 30 te PSG?

Kur Messi iu bashkua PSG-së, fanella me numrin 10 në këtë skuadër i përkiste Neymarit, i cili gjithashtu është mik shumë i ngushtë me yllin argjentinas. Ka shumë burime që Neymar i dha në mënyrë aktive fanellën me numrin 10 Messit por nuk u pranua dhe Messi vendosi të zgjidhte fanellën me numrin 30.

Ky është edhe numri i parë i fanellës që ka veshur te Barcelona kur debutoi në vitin 2004. Ai e veshi këtë numër për dy sezone dhe më pas kaloi në numrin 19 përpara se të “trashëgonte” zyrtarisht fanellën me numrin 10 të skuadrës vendase të Camp Nou nga Ronaldinho në vitin 2008.

Me largimin nga Barça për të shkuar te PSG dhe numri 10 këtu i përket dikujt tjetër, ylli i lindur në vitin 1987 beson se veshja e fanellës me numrin 30 do t’i sjellë fat të mirë.

Xem thêm :   Xem Cúp quốc gia 2023 ở đâu? Kênh phát trực tiếp Cúp quốc gia

Rregullorja e kampionatit kombëtar francez Ligue 1 është se numri 30 është vetëm për portierin rezervë dhe kryeqytetasve iu desh të kërkonte leje speciale që Messi të vishte fanellën me numrin 30.

SHIKONI GJITHASHTU: Atleti me më shumë para në 2022: Messi mposht Ronaldon

Historia e numrit të fanellës së Messit

Ka një detaj të vogël, por pak njerëz e vënë re se Messi ka veshur fanellën me numrin 10 te PSG në ndeshjen në Coupe de France në sezonin 2021/22. Numrat janë rregullat e turneut që kërkojnë 11 lojtarë të luajnë në çdo ekip për të veshur fanellën e parë nga 1 deri në 11. Në këtë ndeshje Neymar nuk luajti dhe Messi filloi lojën, kështu që u rendit në numrin 10.

Lionel Messi Neymar PSG 011123

Në nivel kombëtar, Messi ka mbajtur gjithmonë fanellën me numrin 10 nga viti 2008 e deri më tani. Para kësaj ai ka mbajtur edhe numrin 18 dhe 19 në disa ndeshje. Sidomos në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, ku Argjentina e Messit dhe Di Marias fituan medaljen e artë në futbollin e meshkujve, Messi veshi fanellën me numrin 15. Ishte gjithashtu hera e vetme në karrierën e El Pulgës që ai mbante këtë numër. Bartësi i fanellës numër 10 i Argjentinës në atë turne ishte Roman El Riquelme, një nga vetëm tre lojtarët mbi moshën 23 vjeç të shtuar në skuadër.

MË SHUMË: Kush është golashënuesi më i mirë në kombëtare?

By Cakhia TV

Cakhia TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *