Rate this post

Pas performancës gjysmësezonale të Manchester United nën drejtimin e Erik ten Hag, tifozët e Djajve të Kuq po kthehen ngadalë në ekip. Shumë njerëz mendojnë se me vetëm një ose dy shtesa të tjera në janar, MU mund të përfundojë në top 4 dhe të marrë pjesë në Champions League sezonin e ardhshëm.

Pjesa e parë e sezonit ishte shumë e vështirë për Ten Hag me studentët, kur ata performuan në mënyrë jokonsistente. Por United është rikthyer gradualisht në pistë, dhe renditet në vendin e 5-të në Premier League.

Tregu Lindor i këtij viti është një mundësi për gjysmën e kuqe të Manchestar për të përmirësuar skuadrën. Ashtu si shumë lojtarë të tjerë të mëdhenj, United po gjithashtu ka një dhimbje koke me mesfushën, kur Christian Eriksen duhet ta mbajë ekipin në fund të mesfushës dhe Casemiro nuk është integruar vërtet.

Megjithatë, një sulmues cilësor është ende prioriteti numër një, sidomos pas largimit të Cristiano Ronaldos.

Në drejtimin tjetër, pozicioni i anësorit të Djajve të Kuq është mjaft i ngushtë, me Antony dhe Marcus Rashford të dy në formë të lartë, pa përmendur yjet e rinj të mundshëm si Anthony Elanga apo Alejandro Garnacho. Përveç kësaj, është e pamundur të injorohet Jadon Sancho, i cili po përpiqet të rifitojë ndjenjën e të luajturit futboll.

MË SHUMË: Yjet më të mirë, kontratat e të cilëve skadon në 2023

Përditësim për situatën e transferimeve në Manchester United

Njerëzit vijnë

Koha Lojtar Klubi Detaj
06/01/2023 Jack Butland Kristal Palace Huazoni deri në verën e vitit 2023
13/01/2023 Wout Weghorst Burnli Huazoni deri në verën e vitit 2023

Walker

Koha Lojtar Klubi Detaj
22.11.2022 Cristiano Ronaldo Lojtar i pavarur Prish kontratën
01/01/2023 Martin Dubravka Newcastle Skadimi i marrëveshjes së kredisë

Thashethemet e fundit

Këtu janë informacionet më të plota në lidhje me blerjen dhe shitjen e lojtarëve në Manchester United kur tregu lindor po afrohet.

MU është aktualisht në dyshim për aftësinë e saj financiare, pasi familja Glazer ofroi publikisht për të shitur klubin. Prandaj, ata ndoshta do të shtrëngojnë kuletat e tyre për t’i mbajtur librat “të pastër”, duke ndihmuar që transferta të shkojë pa probleme.

Megjithatë, United thuhet se po afron yjet që morën pjesë në Kupën e Botës dhe ka një sërë lëvizjesh të tjera, konkretisht:

  • Lëndimi i Eriksen kundër Reading mund të bëjë që Manchester United të marrë pjesë në Tregun Lindor
  • Manchester United dëshiron të fokusohet në sjelljen e lojtarëve të rinj në huazim për të fituar përvojë.
  • Sulmuesi i ri Charlie Savage lejohet të largohet nga ekipi në formë huazimi.
  • Scott McTominay u kontaktua nga Newcastle për të marrë hua, por MU refuzoi
Xem thêm :   Nhận định Mainz vs Bayern Munich vòng 29 Bundesliga 20h30 ngày 22/04

MË SHUMË: Kush është Wout Weghorst? Pse Manchester United po nxiton të rekrutojë sulmuesin holandez?

Manchester United dëshiron të nënshkruajë me Harry Kane

Manchester United ka kontaktuar vazhdimisht me Harry Kane, por nuk ka marrë rezultate specifike. Sulmuesi anglez aktualisht ka vetëm rreth 18 muaj kontratë me Tottenhamin.

Megjithatë, sipas David Ornstein nga The Athletic, Kane do të zgjasë kontratën e tij me ekipin London Capital. Tottenham ka besim se sulmuesi i tyre do të nënshkruajë një kontratë të re, ndërsa Kane gjithashtu ka besim në të ardhmen dhe ambiciet e skuadrës.

Erik Ten Hag mban një takim me dyer të mbyllura për rastin Marco Reus

Marco Reus është një nga objektivat e Manchester United në ditët e mbylljes së Tregut Lindor.

Agjenti i lojtarit ishte i pranishëm në Mançester gjatë derbit mes dy klubeve në këtë qytet.

Kontrata e lojtarit gjerman skadon në fund të këtij sezoni. Kjo mund të jetë mënyra se si Ten Hag forcon skuadrën pa shpenzuar shumë, si marrëveshja e Eriksen.

Wout Weghorst u zgjodh për të zëvendësuar Ronaldon

Përveç pozicionit të portierit, Erik ten Hag ka nevojë edhe për një sulmues me përvojë për të zëvendësuar Cristiano Ronaldon, në kushtet e paqëndrueshmërisë ekonomike të skuadrës.

Wout Weghorst i Burnley u shfaq si një nga pretendentët kryesorë, së bashku me Joao Felix të Atletico Madridit.

Sulmuesi holandez mund të zgjidhë problemin ekonomik për Manchester United dhe mund të bëhet rezerva perfekte për Anthony Martial.

Weghorst pati një Botëror të mirë me fanellën e Holandës. Ai shënoi dy herë kundër Argjentinës kur hyri si zëvendësues. Sulmuesi 30-vjeçar ka shënuar tetë gola në 16 paraqitje për Besiktas këtë sezon, gjithashtu nga një marrëveshje huazimi.

Manchester United ka huazuar Jack Butland nga Crystal Palace

Portieri Jack Butland ka përfunduar një marrëveshje huazimi nga Crystal Palace, e cila skadon këtë verë.

Më herët, Martin Dubravka u rikthye te Newcastle pas skadimit të huazimit të tij në Old Trafford. Erik ten Hag ka nevojë për një nënshkrim të mjaftueshëm të kualifikuar për të mbështetur David de Gea, i cili do të zgjasë kontratën e tij me Manchester Reds.

Man United humbi Cody Gakpo nga Liverpool

MU ka qenë prej kohësh i interesuar për Cody Gakpo. Pasi Ronaldo u largua, ata donin të sillnin një top të ri.

Sipas Alex Crook, United janë të përgatitur të “luajnë shumë” për të zotëruar ish-lojtarin e PSV. Gazetari Fabrizio Romano zbuloi gjithashtu se negociatat po shkojnë pa probleme, gjithçka varet vetëm nga vendimi i gjigantëve britanikë.

Megjithatë, më 26 dhjetor, shkrimtari i The Times, Paul Joyce, konfirmoi se Liverpool kishte “arritur një marrëveshje” me Gakpon pikërisht përballë Djajve të Kuq. Vetëm pak orë më vonë, PSV njoftoi se kishte shtrënguar duart me ekipin e qytetit port, duke e kthyer zyrtarisht Man United në një dështim.

Xem thêm :   V.league cần cải thiện công tác trọng tài

SHIH GJITHASHTU: Tabela e Premierligës angleze 2022/23: Përditëso renditjen, garën e kampionatit, vendin e Ligës së Kampionëve dhe vendin e rënies

Man United “ri” është i interesuar për Frenkie de Jong

Verën e kaluar, MU kaloi një kohë të gjatë dhe të vështirë për të bindur Frenkie de Jong të kthehej në Old Trafford. Në fund të fundit, ata ende nuk morën një dremitje nga mesfushori holandez.

Sipas Graeme Bailey të 90min, United është ende i interesuar për De Jong dhe do të vazhdojë të ndjekë pasuesin.

Këtë sezon, De Jong filloi vetëm në stolin e Barçës. Ai hyri si zëvendësues në tre nga katër ndeshjet e para të sezonit.

Megjithatë, mesfushori 25-vjeçar fitoi gradualisht goditjen kryesore me kalimin e sezonit. Ai nisi 8 nga 10 ndeshjet e fundit për Blaugranat dhe është një lidhje e rëndësishme për Holandën në fushatën e Kupës së Botës 2022.

Megjithatë sipas 90min, edhe pse De Jong ka qenë gjithmonë indiferent ndaj Man United para mediave verën e kaluar, pengesa më e madhe është në fakt “një borxh pagash shumë milionëshe që po paguhet gradualisht te Barcelona”. Ishte ky problem që pengoi largimin e De Jong.

Konkursi për nënshkrimin e Alexis Mac Allister

Mesfushori i Brighton, Alexis Mac Allister ka shijuar një Botëror të parë shumë të suksesshëm, një pjesë e domosdoshme e rrugëtimit të Argjentinës drejt fronit. Ndaj, 23-vjeçari bëhet automatikisht një fytyrë tërheqëse në tregun e transferimeve. Këtë sezon ai ka shënuar 5 gola në 14 paraqitje për skuadrën e Premierligës angleze.

Tetorin e kaluar, Mac Allister nënshkroi një kontratë të re me Brighton, e cila zgjat deri në verën e vitit 2025. Megjithatë, kjo nuk mjafton për të shuar thashethemet. Sipas gazetës spanjolle Fichajes, Man United ka një sy te argjentinasi.

Por, nëse duan të kenë Mac Allister, MU do të duhet të konkurrojë ngushtë me Arsenalin dhe kjo garë ka të ngjarë të zgjasë deri në fund të afatit kalimtar dimëror, sipas Fichajes.

SHIKO GJITHASHTU: Wolves vs Man United – raundi 18 i Premier League: Programi, formacionet e pritura

By Cakhia TV

Cakhia TV trang web xem livestream bóng đá trực tiếp miễn phí tất cả các giải đấu hàng đầu thế giới. Xem bóng đá trực tiếp tốc độ cao chất lượng 4k, không quảng cáo, bình luận tiếng việt.

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *